
Volodymyr Zelensky „sluga naroda“ ili „sluga zapada“
Zanimljiv komičar Volodymyr Zelensky koji je preko Majdana došao u aprilu 2019 na mesto Predsednika Ukraine, na početku svoje predsedničke karjere bio je veliki zagovornik Rusije. Govorio je o tome da će stvoriti pozitivnu klimu u Ukraini, takvu u kojoj će Rusi kao slovenska braća živeti zajedno, priznavajući Ruse kao ravnopravni narod i braću u Ukraini, da će se snažno zalagati za mir i ravnopravnost oba indetiteta na ovim teritorijama bivšeg SSSR .
Ukrajinci su popušili njegova obećanja iako je komedijaš svirao *urcem po klaviru pred živom publikom u kojoj je bilo i dece.
Da se malo podsetimo kako je počelo 24 februara 2022 menjanje politike i bratoubilački rat između do tada slovenske braće i šta je prehodilo tada.
Sluga naroda
Scena za neverovatan politički uspeh Zelenskog postavljena je posle burnih događaja iz 2014, kad je posle višemesečnih protesta svrgnut s vlasti ukrajinski pro-ruski predsednik Viktor Janukovič.
Rusija je potom zauzela Krim i podržala separatiste na istoku u ratu sa Ukrajinom koji je nastavljen do današnjih dana.
Godinu dana kasnije, u oktobru 2015. godine, Sluga naroda imao je premijeru na kanalu 1+1, u kojoj je igrao lika po imenu Vasilij Golobrodko, čiji je meteorski uspon do vrha vlasti kasnije ponovio sam njegov glumac.
Pobedio je tada aktuelnog predsednika Petra Porošenka, koji se trudio da predstavi rivala kao političkog novajliju, ali su glasači to doživeli kao prednost.
Izabran je ubedljivom većinom od 73,2 odsto glasova i položio zakletvu kao šesti predsednik Ukrajine 20. maja 2019. godine.
Pat-pozicija u Donbasu
On je pokušao da ostvari obećanje da će okončati sukob u istočnoj Ukrajini, u kom je stradalo više od 14.000 ljudi.
Ispočetka je krenuo sa kompromisom.
Došlo je do pregovora sa Rusijom, razmene zarobljenika i pokušaja primene delova mirovnog procesa, poznatog kao Sporazum iz Minska, ali se oni nikad nisu održali.
Raspoloženje za pomirenje narušila je odluka predsednika Vladimira Putina da podeli ruske pasoše stanovnicima okupiranih oblasti.
Obustava vatre jeste stupila na snagu u julu 2020, ali su se sporadične borbe nastavile.
Zelenski je zauzeo izričitiji stav ukrajinskom inicijativom za članstvo u Evropskoj uniji i vojnom savezu NATO, ali su ti pokušaji naljutili ruskog predsednika.
Ponekad je imao problema da se čuje njegov državnički glas, dok su kritičari isticali njegovo političko neiskustvo.
Ali suočen sa upozorenjima sa Zapada o predstojećoj ruskoj invaziji, odlučio se za smiren ton, ističući da posle osam godina rata tu nema ničeg novog:
„Naše strpljenje može da ima uticaja na provokacije, kad se umesto da reagujemo na provokacije budemo ponašali sa velikim dostojanstvom.“
Pokušao je da ujedini Ukrajince proglasivši 16. februar nacionalnim Danom jedinstva i redovno posećivao vojnike na prvoj liniji fronta.
Upitan da li će ga ruska vojna pretnja ubediti da odustane od želje za pridruživanjem NATO-u, za BBC je rekao da je za njega kao predsednika najvažnije da ne izgubi svoju zemlju: „Potrebne su nam garancije. To nisu samo četiri slova. Za nas je NATO garancija bezbednosti.“
Pokazati kompanijama ko je gazda
Njegovo drugo obećanje iz predizborne kampanje pokazalo se jednako teškim za realizaciju – obećanje da će zaustaviti veliki politički i ekonomski uticaj ukrajinskih super-bogatih oligarha.
Kritičari su bili skeptični, imajući u vidu njegove veze sa Igorom Kolomoiskim, tajkunom čiji ja medijska imperija podržala predizbornu kampanju Zelenskog.
Ali on jeste pojačao inicijativu za tzv. „deoligarhizaciju“.
Na meti njegove vlade našli su se neki od najistaknutijih ukrajinskih oligarha, uključujući pro-ruskog opozicionog lidera Viktora Medvedčuka, koji je stavljen u kućni pritvor pod optužbom za zločine uključujući izdaju, koje je on osudio kao „političku represiju“.
Potom je došla legalizacija koja je zakonski definisala oligarhe i nametnula im razna ograničenja, uključujući zabranu finansiranja političkih stranaka.
A opet su neki kritičari doživeli njegove mere za borbu protiv korupcije kao uglavnom kozmetičke i prvenstveno osmišljene tako da bi se dodvorio administraciji američkog predsednika Džozefa Bajdena, ključnog bedema protiv Rusije.
Bez usluge za uslugu
Da bi obezbedio Bajdenovu podršku, Zelenski je morao da prođe kroz razne neprijatnosti.U julu 2019. godine, republikanski predsednik Donald Tramp zamolio je u telefonskom razgovoru Zelenskog za „uslugu“.Tramp je želeo da Zelenski istraži optužbe za korupciju protiv Bajdena, tada demokratskog favorita za pobedu na predsedničkim izborima.U zamenu, Zelenski je trebalo da dobije putovanje u Vašington i vojnu pomoć.Kad su detalji poziva postali naširoko poznati putem uzbunjivača, Tramp je optužen za nezakonito vršenje pritiska na ukrajinskog lidera da iskopa kompromitujuće informacije o političkom rivalu.Tramp je uporno ponavljao da nije učinio ništa loše, dok je Zelenski negirao da je došlo do razmene usluge za uslugu.Demokrate su tada uspele da pokrenu postupak za izglasavanje nepoverenja Trampu, koji je kasnije oslobođen optužbi u političkom procesu.
Pandorina kutija
Zelenski takođe nije prošao neokaljan skandalima.
U oktobru 2021. godine njegovo ime se pojavilo u Pandorinim papirima, masovnom curenju dokumenata koje je razotkrilo skrivenu imovinu bogatih i moćnih širom sveta.
Papiri su obelodanili da su Zelenski i njegov uži krug saradnika korisnici mreže ofšor kompanija.
Ali Zelenski je izjavio da nije video nikakve nove detalje u tim papirima i negirao da je on ili bilo ko iz njegove kompanije Kvartal 95 učestvovao u pranju novca.
02.10.2023. kada je Zelensky pokušavao izmusti još novaca i još besplatnog naoružanja i streljiva od lakovernih zapadnjaka, poglavito Amera i Kanađana, njegova žena Olena je odlučila prvo skoknuti do New Yorka kako bi kupila raskošni Catrierov nakit s dijamantima s cijenom od 1.100.000 dolara.
saradnica koja je služila Olenu je dobila otkaz jer je “predlagala nakit koji Oleni nije odgovarao”. Zapravo Olena je bila bijesna na tričarije koje joj je zaposlenica ponudila jer je htjela “ozbiljne stvari”.
Od kud Oleni toliki novac kad se zna da je Ukrajina bankrotirana država koja živi isključivo od strane pomoći i priliva novca iz Europe i Sjeverne Amerike?
Naravno novinari su se nakon objave ove ponižavajuće činjenice razletljele na sve strane, uz tvrdnju kako je u pitanju “lažna vest” jer je Olena s mužem isti dan bila u Kanadi. Ti isti novinari su zaboravile spomenuti kako su Zelensky sleteli u Kanadu tek poslepodne te da postoje jednostavne metode praćenja aviona u kojem se vide kako je par prije Kanade sletio u New York u ranim jutarnjim satima.
Dok familija Zelenski uživa po svetu tražeći pomoćod zapada, ukrainski mladići ginu na ratištima verovajući idealima za koje se bore,a pomalo i pod pritiskom njihovih političkih vođa.
Moram priznati da ovaj rat me jako podseća na raspad Jugoslavije i stradanja svih naroda, tako da mi predstoji da čekam kao i vi ishod događaja kojim komanduje zapadne sile pokušavajući da preko bratoubilačkog rata smanje pravoslavni narod.