
ANALIZE
Operacija Vjerno obećanje:
Iran je započeo ofanzivni napad na cionistički entitet 13. aprila, koristeći kombinaciju dronova, krstarećih projektila i balističkih projektila.
Ključne brojke
• Kamikaze dronovi: 185
• Krstareće rakete: 36
• Balističke rakete: 110
Ishodi
Najmanje 7 balističkih projektila pogodilo je vazdušnu bazu Ramon, postižući željeni cilj.
Cilj je bio jasan
nadjačati sisteme protivvazdušne odbrane dronovima-mamcima, dok su krstareće rakete na malim visinama gađale vojne položaje kako bi utrle put za udare balističkih projektila.
Nije bilo izvještaja o civilnim žrtvama, a svi udari bili su usmjereni na vojne ciljeve.
Izazovi u ocenjivanju
Utvrđivanje efikasnosti napada krstarećim projektilima na “izraelska” vojna sredstva ostaje izazov, s obzirom na njihove udaljene lokacije i nevoljkost “Izraela” da otkrije gubitke.
Strateški uticaj
Uništenje zračne baze Ramon, u kojoj su se nalazili avioni F-35, predstavlja značajan udarac vojnim sposobnostima „izraelskih“.
*Napomena: ova zračna baza je korištena za napad na iranski konzulat u Siriji
Uprkos impresivnim odbrambenim naporima, iranska upotreba isplativog, domaćeg oružja naglašava održivost njegove ofanzivne strategije.
Dok je “Izrael” trošio ogromne resurse na odbranu, minimalna iranska investicija je donijela znatnu ekonomsku štetu.
*Napomena: “Izrael” je navodno spalio 1,4 milijarde USD, dok je proizvodnja drona shahed kamikaze koštala manje od 5 hiljada USD.
Disparitet u isplativosti između iranskih ofanzivnih mjera i “izraelske” odbrane naglašava jasnu stratešku i ekonomsku neravnotežu.
U slučaju da Iran poveća svoj intenzitet ili obim, postaje evidentno da će održivost odbrambenih mehanizama “Izraela” u produženim sukobima pasti.
Zaključak
Operacija Faithful Promise pokazuje sposobnost Irana da postigne značajne vojne ciljeve i uspješno pogodi svoj cilj s minimalnim resursima, što predstavlja novu prijetnju neodrživim odbrambenim sposobnostima Izraela u budućim angažmanima.