
ANALIZA LOKALNIH POLITIKA vezanih za zaštićeno područje „Spomenik prirode Vrelo Grze“
1. Uvod
Posle početka realizacije projekta „Štitmo li prirodu“ udruženje građana „Pridruži se“ realizovalo je projekat koji se odnosio na analizu lokalnih politika vezanih za jedinstveno zaštićeno područje u zemlji „Grvo područje Grčke u periodu januar
Kako bi se izbeglo preklapanje, a iskoristila sinergiju ovih projekata u delu analize politike i predloga politike, na ovom mestu ćemo najpre ukazivati na projekat „Štitimo li Vrelo Grze“, budući da je sprovedena analiza koja je sprovedena predlaganje
mera za unapređenje politike, potom ćemo ukazivati na u međuvremenu donete lokalne propise koji se odnose na Vrelo Grze i na kraju u formi zaključka predložiti unapređenje politike koja se odnosi na međunarodnu politiku savremene izmene.
2. Zaključci projekta „Štitimo li Vrelo Grze“
Kroz projekat „Štitimo li Vrelo Grze“ udruženje građana sprovelo je analizu politike vezanih za Vrelo Grze – jedinstveno zaštićeno područje u Paraćinu.
Analizom dostupnih informacija ustanovili smo sledeće:
Sve važne odluke predviđene propisima donete su od strane nadležnih organa.
Nedostaje Studija zaštite koja nije pribavljena kroz projekat pominje se na internet strani Zavoda za zaštitu prirode Srbije, gde je u okviru dokumentacije postavljena naslovna strana Studije, izdaje se22. godine. j dokument izrađen i postoji.
Sredstva planirana Planom upravljanja od 2014. do 2023. godine u delu investicije i opreme su značajno premašena (investirano je više nego što je planirano), realizovana je planirana dokumentacija, nije realizovana strana planiranja internet sajta je poznato
da li su štampani flajeri i brošure), nisu izdvojena sredstva za čuvarsku službu.
Način praćenja utroška i planiranja sredstava za aktivnosti na zaštićenom području kroz Godišnje programe u pravljenja i izveštavanja nije adekvatan, ovi dokumenti ne sadrže jasni finansijski plan, a koliko i nije moguće pratiti o.
Terenskim istraživanjem uspostavljeno je da je zaštićeno područje u lošem stanju, sa oštećenim inventarom i na udaru ljudskih aktivnosti posle velikog broja posetilaca (bacanje smeća, loženje se ne vodi), oštećivanje i održavanje blagovremeno, nepostojanja čuvarske službe i neefikasnog sistema odnosa smeća.
Nepostojanje čuvarske službe koja bi zaštitila javni inventar i obezbedila poštovanje reda ključni je nedostatak.
Da je čuvarska služba postojala svako bi bile potrebne manje investicije u vrhu popravljanja jedinstvenog javnog inventara i održavanja prostora.
Upravljač se u sopstvenim godišnjim izveštajima žalio na nedostatak kapaciteta, jer zbog zabrane zapošljavanja ne može da zapošljava dovoljan broj radnika, a činjenica je da Turistička organizacija Paragrafa nije drugačija aktivnost sa drugim brojem mogućnosti na osnovu broja članova. jem zaposlenih adekvatnom pažnju posveti zaštićenom području.
Potrebno je izdvojiti sredstva kako bi se javni inventar obnovio, posebno kada je reč o elementima koji su potencijalno opasni za posetioce (klupe, nadstrešnice, mostovi).
Nije potrebna hitna izmena postojeće planske dokumentacije, ali bi bilo od koristi da se u redovnom periodu vrelo Grze šire obuhvatiti (celo zaštićeno područje) novim PGR turističkih naselja Grza i Sisevac ili na drugom načinu pokrića.
Preporuke
Na osnovu izvršene analize date su sledeće preporuke:
Promeniti upravitelja zaštićenog područja
Zbog neadekvatnog kapaciteta i širokog spektra aktivnosti, uz relativno skroman budžet, potrebno je promeniti upravnika zaštićenog područja i umesto Turističke organizacije odredi JKP Crnica za upravitelja.
JKP Crna Gora obavlja kao redovne aktivnosti održavanje javnih površina (čišćenje, košenje), odvoženje smeća, a takođe i investicione aktivnosti, tj.
Već poseduju stručne radnike za širok spektar aktivnosti potrebnih za održavanje zaštićenog područja (planiranje investicija, izvođenje radova, izrada projektne dokumentacije, vođenje koševa, izvršenje javnih pitanja).JKP Crna Gora takođe ima daleko veći broj zaposlenih (samo preko agencije za lizing radne snage mesečno se angažuje preko 100 zaposlenih), a takođe i značajno veći budžet pa je u skladu sa pravilima da se uređuje način rada.Marketinske aktivnosti vezane za zaštićeno područje Turistička organizacija može da obaveštava kao deo svojih redovnih aktivnosti, što bi trebalo i inače da čini.Izdvojiti sredstva za obnovu javnog inventara.Budžetom za 2023. kako se čini već su izdvojena sredstva u ove svrhe, ali kompletna obnova zahteva bi detaljno sagledavanje i planiranje poslova.Da li je to i učeno od strane upravljača nije nam u ovom trenutku poznato.
O nama udruženju građana „Pridruži se“
Udruženje je po osnivanju 2010. godine bilo usmereno na projekte vezane za omladinsku politiku i uključivanje mladih u društvene tokove i donošenje odluka na lokalnom nivou, uključujući izradu strategija za mlade, izbor profesije, rodnu ravnopravnost i prepoznavanje interesa mladih u lokalnoj zajednici.
Kasnije udruženje menja ime i fokus usmerava na poštovanje ljudskih prava, lokalnu demokratiju i zaštitu životne sredine.
Udruženje je sprovodilo i sprovodi aktivnosti vezane za zaštitu životne sredine koji su povezani sa pitanjem zaštite ljudskih prava, javnim zagovaranjem, uključivanjem građana u donošenje odluka uz podizanje svesti o zaštiti životne sredine i kod građana i kod donosioca odluka. U projektu „Odbranimo planinu Babu“ bavili smo se zagovaranjem interesa građana ugroženih otvaranjem kamenoloma koji je započeo sa radom bez svih potrebnih dozvola, a u cilju zaštite životne okoline i zaštite prirode. Projekat smo nastavili zagovaranjem donošenja odluke o zaštiti ovog područija kroz projekat „Zaštitimo planinu Babu“ do predlaganja formalne inicijative o proglašenju zaštićenog područija treće kategorije. Paralelno smo sprovodili projekte edukacije mladih u oblasti ekologije i zašite prirode, kroz projekte kakav je „Zagrli drvo“ u okviru koga su učenici osnovnih škola edukovani o značaju šuma i prošli školu podcasta u studiju koji oprema udruženje. Namera nam je da se nadalje bavimo temama u čijem je središtu odbrana interesa građana, javno zagovaranje, odbrana ljudskih prava i sloboda, transparentnost rada institucija, pre svega kroz oblast zaštite životne sredine, uz uključivanje mladih u naše aktivnosti.