
Uravnotežen način ishrane doprinosi vašem fizičkom zdravlju i opštem blagostanju, reguliše šećer u krvi, jača imunitet, podržava funkcije mišića i održavanje zdrave težine. Ali i više od toga – ishrana i mentalno zdravlje su blisko povezani.
Istraživanja su pokazala da način ishrane utiče na različite aspekte kognitivnih funkcija i mentalnog stanja, uključujući raspoloženje, pamćenje, inteligenciju, rasuđivanje i rešavanje problema.
Nedostatak određenih hranljivih materija u ishrani može dovesti do različitih mentalnih problema – stresa, anksioznosti, depresije, kognitivnog zamora.
Na koje načine su povezani ishrana i mentalno zdravlje
Mozak je uvek aktivan i potrebno mu je „gorivo“ da bi funkcionisao optimalno, a energija koju „troši“, dolazi iz hrane koju unosite – iz čega sledi da ishrana i mentalno zdravlje imaju zajednički činilac: kvalitet i nutritivnu vrednost hrane.
Dobro izbalansirana ishrana, koja sadrži omega-3 masne kiseline, vitamine, antioksidante na biljnoj bazi, aminokiseline, minerale, makrobiološke elemente, idealna je za vaše kognitivne funkcije i mentalno zdravlje.
Neadekvatna ishrana dovodi do oksidativnog stresa i upalnih procesa, što utiče na funkcije mozga. Konzumiranje nekvalitetne hrane, koja sadrži rafinisani šećer, mesne prerađevine i mlečne proizvode sa visokim sadržajem masti, može vremenom dovesti čak i do depresije.
Istraživanja o obrascima ishrane i riziku od depresije ukazuju da visok unos voća, povrća, ribe, maslinovog ulja i celih žitarica smanjuje mogućnost da se razvije depresija, odnosno, poboljšava mentalno zdravlje i stabilnost.
Iako je način ishrane samo jedan aspekt uticaja na mentalno zdravlje, on je veoma važan, jer ima konstantan, svakodnevni uticaj celog života i zato treba uzeti u obzir činjenicu da su ishrana i mentalno zdravlje vitalno povezani.